Paul Lieberman Quartet (USA/CZ)

Paul Lieberman Quartet (USA/CZ)

Proslulý americký jazzový flétnista a saxofonista, který se upsal brazilské hudbě. A když začne vyprávět s kým v minulosti spolupracoval, raději si na to sedněte. Namátkou: Pat Metheny, Milton Nascimento, David Sanborn, Mickey Hart, Lee Konitz, Jaco Pastorius, Airto Moreira, David Byrne, Taj Mahal…

Ne že by vás to mělo ohromit, jen snad vysvětlit proč pro samé kodrcání po světě a hraní s hvězdami neměl čas na vlastní kariéru. Své první album Ibeji vydal totiž až předloni, jinak si Liebermanovo jméno musíte vyhledat na nahrávkách jiných, což vám moc práce nedá, za to zřejmě překvapí kolik jich existuje.

„Duke Ellington tvrdil, že zná jen dva druhy hudby. Dobrou a špatnou. S tím sice souhlasím, ale nejvíc si v hudbě cením expresivity, groove a interakce mezi hráči,“ řekl Lieberman.
Ibeji znamená v jazyce západoafrických Jorubů dvojčata a jazz s brazilskou hudbou představují pro Liebermana rovněž dvojčata: děti Africké matky.

Cesta absolventa Yale University do Brazílie nebyla nijak zvlášť krkolomná: přijal pozvání do orchestru brazilského kytaristy Thiago de Mello a v roce 1982 vyrazil na dlouhé americké turné s brazilskou zpěvačkou Florou Purim a jejím manželem, perkusistou Airto Moreirou. Nakonec se na čtyři roky odstěhoval do Rio de Janeira, takže dnes rád vypráví, že už ani neví jestli je víc americký nebo brazilský jazzman.

V Brazílii si našel manželku a natočil tu s věhlasnými hudebníky a zpěváky přes padesát desek a skončilo to tak, že když si někdo z nich nevěděl ve studiu rady jak dál, zavolal Liebarmanovi.

Po návratu do Států získal na universitě v Massachusets magisterský titul v oboru jazzové kompozice a pokračoval ve spolupráci s těmi nejlepšími muzikanty využívající jeho improvizačních schopností a dokonalou znalost brazilských stylů.
Album Ibeji s ním například natočili Rufus Reid, Nilson Matta Duduka da Fonseca nebo bubeník Jaimoe, zakládající člen rockové kapely The Allman Brothers Band.

V České republice budeme mít tu čest poslouchat Liebermanovou fantastickou hru na flétnu a saxofon poprvé.

Doprovodí ho: Marek Novotný (piano), Petr Tichý (kontrabas) a
Tomáš Hobzek (bicí).