Mina Agossi (Francie)

Mina Agossi (Francie)

Dravá jazzová a bluesová zpěvačka s africkými kořeny ověnčená mnoha cenami.
Chráněnkyně legendárního amerického saxofonisty Archie Sheepa, se kterým v roce 2012 natočila nové album Red Eyes. „Na podiu připomíná bombu nachystanou k výbuchu a je to jen vždy otázka času kdy se tak stane,“ napsali o zpěvačce ve francouzském tisku.

V srdci má Afriku, v hlavě jazz, v těle podivné rytmy a jmenuje se Ta, co se narodila nohama napřed. Tak se totiž v západoafrickém Beninu překládá jméno Agossi. Symbolem země odkud pocházel zpěvaččin už nežijící otec (za matku má Francouzku) je spirituální obřad vodoun, převezený v otrokářských dobách na Haiti, kde se proměnil ve voodoo.
A složité rytmy vodoun se prolínají všemi beninskými, pořádně rozbubnovanými hudebními styly, z nichž čerpá také Mina. Nebo znáte jiné jazzové zpěvačky doprovázené pouze kontrabasistou Ericem Jacotem a Simonem Bernierem bubeníkem?

Mina Agosii procestovala značnou část Afriky: žila v Maroku, Pobřeží Slonoviny a Nigeru. Pracovala po celé Evropě i v USA a světobežnictví má tedy v krvi. Pokud se jí zeptáte, co pro ni znamená jazz, odpoví jednoznačně: svobodu. Brání se řadit k jednomu stylu, nechce svou hudbu ničím limitovat, odmítá konvence a jejím jazzem se prolíná Afrika, rock, soul a blues. Hlásí se k odkazu Billie Holiday, ale jedním dechem dodává, jak hodně ji ovlivnil Jimi Hendrix.
„*Pro svou lásku k němu nemám žádné rozumné vysvětlení. Když jsem ho ale poprvé uslyšela, zůstala jsem v šoku. Považuji Hendrixe za jednoho z největších zpěváků a hudebníků. A to je ten důvod, proč na každé své album zařadím některou z jeho skladeb.*“
Mezi libůstky Miny patří i fantastické verze Cream, Beatles nebo Pink Floyd zařazované pravidelně na alba, která začala Mina Agossi natáčet v polovině 90. let. Čím dál víc se na nich podmanivá zpěvačka uplatňovala i coby autorka osobitých, mnohovrstevnatých skladeb.

Nicméně, jak uvedl britský publicista John Eyles: „*Neposloucháte blues vašich rodičů, není to dokonce ani běžný jazz, tohle je Mina Agossi*.“