Gerald Clark (JAR/CZ)

Gerald Clark (JAR/CZ)

Bluesman bytem v jihoafrickém Johannesburgu, ale duchem v americké Deltě.

Zpívající kytarista totiž miluje staré syrové blues Muddy Waterse a Howlin´Wolfa, v hlavě se mu honí také Ray Charles a temná vyznání Toma Waitse.


Je na co se těšit, zvlášť proto, kdo Clarka doprovodí: Lukáš Martínek (kytara), Roman Vícha (bicí) a Lukáš Kytnar (baskytara).

Doma patří se svou víc než desetiletou kariérou k veteránům. Začínal jako frontman hodně dobré, i v zahraničí známé kapely Delta Blue, v roce 2005 ji však opustil a od dřevní muziky se postupně posunul ke country-blues soulovým písničkám.

A nedalo mu moc práce s nimi zaujmout: za debut Sweepslag získal v roce 2009 dokonce nominaci na nejlepší jihoafrické alternativní album. A když mu vloni vyšlo Black Water, už dopředu se o jeho melodické, okamžitě populární skladby zajímali lidé z reklamy. Nakonec vyhrál Volskwagen, ale velkého úspěchu dosáhl také s písničkou Marry Me pro organizaci South African Weddings. Až ji uslyšíte na koncertě, pochopíte.

Gerald Clark má sice v zásobě dost vlastních skladeb, ale na koncertech se rád vrací k bluesovým standardům a mezi jeho parádní čísla patří také klasika House of the Rizing Sun.