Frank Gambale Natural High Trio (USA)

Frank Gambale Natural High Trio (USA)

FRANK GAMBALE / guitar
OTMARO RUIZ / piano
ALAIN CARON / el. bass

Stylově nenapodobitelný, světově proslulý australský jazzový kytarista oceněný Grammy. Dlouholetý člen Electric Bandu klavíristy Chicka Corey, který o něm prohlásil: „*Frank je jedním z nejneuvěřitel­nějších hráčů. Všechno čím se svou kytarou dotkne se navždy promění ve zlato.*“

Frank Gambale

Frank Gambale

A kdyby jen to, on ho také prodával: inovativním způsobem vylepšil, ne-li rovnou vynalezl, techniku hraní – tzv. sweep/economy picking, dnes trvalou součást kytarového lexikonu. Nejprve nad tím všichni kroutili hlavou – „je to vůbec možné“ – pak Gambaleho začali napodobovat. Věhlasní jazzmani i metaloví hráči a nejvíc by o tom mohl vyprávět například Yngwie Malmsteen.
„Je to skvělý způsob jak hrát na kytaru. Jako by jste jeli po dálnici v autě co má jen čtyři rychlosti. Přidáte plyn, ale auto tím jen roztřesete. A sweep picking představuje něco jako pátou nebo šestou rychlost. Jedete rychle, ale s lehkostí,“ vysvětlil Gambale, autor mnoha instruktážních knih, videokazet a učebních programů pro Los Angeles Music Academy.

Alain Caron

Alain Caron

Kytarový virtuóz se v roce 1983 po přestěhování do Spojených států během chvilky zařadil mezi jazzovou extratřídu: od houslisty Jean-Luc Pontyho přešel rovnou k Chicku Coreovi u něhož vydržel šest let. Získali spolu Grammy a jsou stále v kontaktu: předloni vyjeli na spanilé turné s Return to Forever IV. a Gambale si zahrál po boku Pontyho, Stanley Clarka a Lenny Whiteho. Po celou o jeho služby stáli také Billy Cobham, Allan Holdsworth, Brett Garsed nebo kapela Vital Information.

Gambaleho vlastní kariéra by vydala rovněž na tlustou knihu. Alby sice docela šetří, ale když už nějaké vydá, dočká se jen samé chvály. Gambaleho fusion se totiž úchvatně přelévá od jazzu, k rocku, funky, Latině a má také velmi rád brazilské rytmy. Řadit ho do jedné jediné škatulky je tudíž dost bláhové.
Jako skladatel zkouší psát aby to znělo běžně, nicméně pořád se mu do toho prý „*pletou nečekané zvraty a momenty*“.
A ke svému hráčskému umění jen skromně podotýká: „*Nepřemýšlím o tom, že teď budu hrát rychle. Hraji prostě to, co cítím. Přirovnávám noty hrané rychle za sebou k vlně – nevidíte jednotlivé kapky vody, ale celou tu vlnu. Pro mě hodně not jednoduše představuje vlnu zvuku*.“

Mezi Gambaleo úspěšné projekty z poslední doby patří Soulmine, spolupráce s kanadskou zpěvačkou Boca, ale jinak stále koncertuje s The Natural High Trio, což vlastně není nic menšího, než superskuspina.

Venezuelský klavírista Otmaro Ruíz hrál a natáčel s Arturo Sandovalem, Johnem McLaughlinem, Dianne Reeves, Herbem Alpertem, ale i s legendárním rockovým písničkářem Robbie Robertsonem (The Band) nebo neméně hvězdným zpěvákem Jonem Andersonem (Yes).

Otmaro Ruiz

Otmaro Ruiz

A kanadský baskytarista Alain Caron? No tak o tom co všechno dokáže na šesti strunnou baskytaru – a že toho umí opravdu hodně dost – si nechte vyprávět od Mika Sterna nebo Billy Cobhama.

Natural High Trio

Natural High Trio